Su Arıtma Cihazı Nedir?

Modern çağımızda gelişen teknoloji ile üretilen bu tür cihazlar ile ev ve iş yerlerinize özenle takılıp saf ve temiz su elde etmenize olanak sağlayacak cihazlara su arıtma cihazı denir.
Bu cihazlar nano teknoloji ile donatılmış olan su arıtma cihazı genel olarak reverse osmosis prensibi ile çalışmaktadır.

Akıla takılan bir diğer soru Reverse osmosis nedir ?

Reverse osmosis sistemi su arıtma yöntemlerinden sadece biridir. Reverse osmoz membran teknolojisi sayesinde saf su elde edilebilir. Reverse osmosis sisteminde derişik çözelti ile seyreltik çözeltinin yarı geçirgen olan bir membran ile ayrılması prensibiyle çalışır.

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Tarzları Nelerdir?

Günümüz standartlarında ( ters ozmos ) prensibi ile imal edilen su arıtma cihazlarından geçen su önce ön filtrasyona tabi tutulur. “Partikül filtresi” olarak ta adlandırıla bileceği üzere bu filtrede, su içinde bulunan ve beş mikrondan daha büyük ebatlarda olan tüm partikülleri yok eder. Bu işlemin ardından arıtılmış olan suyun sıradaki tabi olacağı işlem ise “aktif karbon filtre” marifeti ile temizlenmesidir. “Aktif karbon filtre”, özellikle içme suyunda istenmeyen kötü tat ve kokuları yok eder ve  kullanım suyunda bile bulunmaması gereken kloru sudan ayırır.

Bu işlemin ardından yeniden bir mikron boyutundaki partiküllere geçit vermeyen başka bir filtreye yönlendirilen su, içerisindeki istenmeyen ve daha önce filtre edilememiş partiküllerden kurtulur. Suyun içerisinde ki bulunmaması gereken materyalden arınan suyumuz artık “ters ozmos” membran’ından geçmeye hazır hale gelmiştir.